Jdi na obsah Jdi na menu
 


Islám

4. 4. 2007

Islám

V 7. století založil prorok Mohamed v Arábii nové náboženství, islám, které se stalo velmi významnou silou ve světě. Toto arabské slovo znamená mír (ale i "podřídit se Boží vůli"). Muslimové věří, že mnoho proroků věrozvěstů, včetně Adama, Abraháma, Mojžíše a Ježíše Krista, bylo sesláno od Boha ("Alláha"), ale že největším z nich je Mohamed.

Mohamed se narodil v roce 570 n. l. v Mekce, byl synem Abdulláha, šlechtice z kmene Qurajš. Protože však brzy osiřel, vychovával jej jeho strác Abu Tálib. Ve svých 40 letech se mu poprvé dostalo zjevení, prostřednictvím archanděla Gabriela. Tato zjevení pokračovala dalších 23 let a jsou známá jako Korán. Obyvatelé Mekky Mohamedova kázání ignorovali a později se postavili proti němu a malé skupině jeho následovníků. V roce 622 tak odešel do města Mediny vzdáleného asi 260 km na sever. Tato událost je nazývána "hidžra" a je počátkem muslimského kalendáře. Po několika letech se Mohamed a jeho následovníci vrátili do Mekky. Mohamed zemřel ve věku 63 let a během tohoto století se islám rozšířil na západ do Španělska a na východ až do Číny.

Islámský život je založen na řadě předpisů, které jsou nazývány pěti pilíři islámu. Muslimské ženy musí chodit zahalené a alkohol i hazardní hry jsou zakázány.

Více než 1 mld. lidí (tzn. 1/6 světové populace) všech ras a národností jsou muslimové. Od rýžových polí Indonésie přes Střední východ k Subsaharské Africe. Významná část muslimské populace se nachází ve východní, ale i  západní Evropě, severní a jižní Americe. O šíření islámu se nejvíce zasloužili islámští fundamentalisté, kteří volají po návratu přísných tradičních pravidel islámu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář